Simge Kimdir?
23 Nis, 2019 12:52 tarihinde eklendi

Simge Kimdir?

Ünlü Türk şarkıcısı olan Simge Sağın, 8 Ağustos 1981 yılında İstanbul Şişli’de doğmuştur. Babası da müzisyen olan şarkıcı küçük yaşlardan itibaren müzikle iç içe olmuş ve daha 12 yaşında gitar çalmaya başlamıştır. Küçük yaşlardan beri müzikle ilgilenen sanatçı, müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünde tamamlamıştır. İlk profesyonel deneyimini Zeynep Dizdar orkestrasında yaşayan Simge, Gülşen, Yaşar ve Serdar Ortaç gibi ünlü isimlere de vokalistlik yapmıştır.

Konservatuar eğitiminin hemen ardından popüler müzik camiasında çalışmaya başlayan Simge ayrıca 2007 yılında dizi müziği çalışmalarına başlamıştır. İlk olarak başrollerini Vahide Perçin, Talat Bulut ve İlhan Şeşen‘ in üstlendiği “Annem” adlı dizi projesi için Kıraç ile düet yapmıştır. Bunun ardından şarkıcı sahne deneyimler dışında da jenerik müzikleri seslendirmiştir. Süper FM’in jeneriği gibi birçok jenerik ve dizi müziği çalışmaları bulunmaktadır.

Vokaller ve jenerik müziklerinin ardından albüm çalışmalarına başlayan Simge ilk albümünü 2011 yılında çıkarmıştır. Erdem Kınay prodüktörlüğünde çıkan albümün ismi ‘Yeni Çıktı’ dır. Ve bu albümle Simge büyük bir başarı elde etmiş, bir anda en çok dinlenenler arasına girmeyi başarmıştır.

İkinci albümünü prodüktörlüğünü kendisi üstlenerek çıkarmıştır. 2014 yılında çıkan albümün adı ‘Bip Bip’ dir. Albüm Doğan Music Company markasıyla piyasaya çıkartılmıştır. Albümde bulunan ve albümle aynı ismi taşıyan Bip Bip şarkısı ciddi bir popülarite kazanmış ve YouTube’da 30 milyon üzerinde izleme rakamına ulaşmıştır.

2015 yılında Türkiye Resmi listelerinde 1 numaraya yükselen bir tekliye imza atan Simge yine Doğan Müzik ile ‘Miş Miş’ adlı tekliyi çıkarmıştır. Fransız şarkıcı Riff Cohen’in ‘Dans Mon Quartier’ şarkısının Türkçe sözlerle cover hali olan ‘Miş Miş’ Ozan Bayraşa prodüktörlüğünde çalışılmıştır.

29 Ocak 2016 yılında ise ‘Yankı’yı yayımlayan şarkıcı bu yeni teklisi için Sezen Aksu, Deniz Erten ve Ersay Üner ile birlikte çalışmıştır.

Aranjör Ozan Bayraşa ile birlikte olan Simge Sağın’ın tüm albümleri;

2011 – Yeni Çıktı

2014 – Bip Bip

2015 – Miş Miş

2015 – Yankı

2016 – Kamera’dır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *