Son dakika! Ünlü Müzisyen Şevket Uğurluer hayatını kaybetti
23 Nis, 2019 12:49 tarihinde eklendi

Son dakika! Ünlü Müzisyen Şevket Uğurluer hayatını kaybetti

Usta piyanist Şevket Uğurluer 81 yaşında hayatını yitirdi…

Müzik dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Şevket Uğurluer 81 yaşında hayata gözlerini kapattı. Uğurluer’in ölüm haberi İstanbul Caz Festivali Twitter hesabından sevenlerine duyuruldu. İstanbul Caz Festivali tarafından kanalıyla yapılan açıklamada sevenlerine piyanonun efsane ismi Şevket Uğurluer’in hayatını yitirdiği duyuruldu. Müzik Yorumcuları Meslek Birliği ise yine sosyal medya aracılığıyla Uğurluer’in cenazesinin 24 Nisan’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceğini bildirdi.

ŞEVKET UĞURLUER KİMDİR?

1938 yılında dünyaya gelen piyanist ve şarkıcı Şevket Uğurluer, müzik çalışmalarına ilkokul döneminde mandolin eğitimi alarak başlamıştır. Müzik alanındaki profesyonel çalışma hayatına 1955 yılında geçmiştir. Daha 17 yaşında iken Erol Büyükburç, Metin Ersoy, Kanat Gür ve Salim Ağırbaş’la bir orkestra oluşturdu. Orkestranın ismi “Şevket Uğurluer ve Arkadaşları” idi. Orkestra ile dönemin önemli şarkılarını seslendirerek folk ve klasik Türk müziği eserlerini caza uyarladı. O yılların popüler çalışmaları olan “Not Responsible”, “Tombalacık Halimem”, “You” isimli ’lik plaklar Uğurluer’in en popüler eserleri arasındadır.

1991 yılında yapılan “Eurovision Yarışması”na “İki Dakika” adlı şarkının bestecisi olarak katılmıştır. Uğurluer ayrıca, TRT ekranlarında izleyiciyle buluşan “Anılarla Müzik” adlı programını hazırlamış ve 20 yıl boyunca bu programın sunuculuğunu yapmıştır. Ünlü piyanist geçen yıl “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne hak kazanmıştır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *