Basit el bakım yöntemleri
18 Kas, 2020 13:11 tarihinde eklendi

Basit el bakım yöntemleri

Basit el bakım yöntemleri

kadınların vazgeçilmezidir. Güzel ve bakımlı eller oldukça önemlidir. El bakımına önem verilmediği takdirde hem hissi hem de görüntüsü rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

l bakımı yapmanın çok basit yöntemleri vardır. için büyük önem teşkil eden için işte evde hazırlanabilecek el bakım ürünler. Sadece soğuk havalarda değil fazla güneşe ve sıcağa maruz kalan ellerinde kuruduğu bilinir. Ellerin kuruyup çatlaması bazen ciddi boyutlara da ulaşabilir. Kadınların evde kullandıkları temizlik malzemeleri, aşırı suya maruz kalan eller ve daha birçok kimyasal madde içeren temizlik ürünleri ellerin kurumasına ve çatlamasına neden olmaktadır.

Kurumuş ve çatlamış ellere ne yapmak gerekir?

Kurumuş ve çatlamış ellerin bakımının en güzel zaman dilimi yatmadan öncedir. Gece yapmadan önce yapılan sabah uyandığınızda elleriniz daha yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kuruyan ellerin yumuşaması için basit bir çözüm!

Mutfakların vazgeçilmezi olarak bilinen zeytinyağı el bakımında büyük rol oynar. İnsan vücuduna tüketildiğinde de büyük katkı sağlayan zeytinyağı kuruyan ellerin yumuşamasında da rahatlıkla kullanılabilir. Bir kasenin içerisine zeytinyağı ve birkaç damla limon damlatıp karıştırıp ellerinize uyguladığınızda ipeksi bir görünüm yakalayabilirsiniz. Yaptığınız zeytinyağı, limon karışımını masaj yaparak ellerine yedirip 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Anında etki ettiği gözlemlenen bu basit el bakım yöntemi kadınların bir numaralı el bakım yolu olarak bilinir.

Nem kaybı ellere zarar verir

Cilt belli bir nem seviyesinde olmalıdır. Cildin nem seviyesi belli bir oranın altına düştüğünde kuruluk, çatlaklar ve kırışıklıklar meydana gelir. Bu sorunun önüne geçmek için hazırlanacak basit bir karışımla ellerinizin nem seviyesini dengede tutabilirsiniz.

Patatesle ve vazelinle nem maskesi

Patatesi suda haşlayıp kabuğunu soyduktan sonra püre haline getirip içerisine bir parça vazelin koyarak iyice karıştırın. Karıştığından emin olduğunuz patates püresi ve vazelin karışımına bir parça papatya çiçeği ekleyin. Tekrar karıştırıp ellerine masaj yaparak uygulayın. Uyguladığınız bu karışımı ellerinize bir mendil sararak 20-25 dakika kadar bekletin. Ilık suyla yıkadıktan sonra ellerinizin nem seviyesinin düzeldiği fark edilecektir.

Badem yağı ile ellerinize masaj yapın

Badem yağı el bakımında da kullanılan bir yağ çeşididir. Cilde çok iyi geldiği bilinen bu yağ ellerin çabuk kurumasını ve çatlamasını önler. Basit bir uygulaması olan badem yağını ellerinize masaj yaparak sürüp bir süre bekletin. Ellerdeki toparlanma kısa sürede fark edilecektir.

Vazelin el bakımının önemli bir parçasıdır

Yağlı ve kremsi bir yapıya sahip olan vazelini ılık suyla yıkadığınız ellerinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 10-15 dakika bekletin. Vazelinin cilt kuruluğunu düzenlediği ve ellerinize daha parlak bir görünüm verdiğini fark edeceksiniz. Tırnak bakımında da sıklıkla kullanılan vazelin kurumuş ellere uygulanabilecek basit çözümler arasındadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *